Witamy w sklepie YOYOKI

Trataka – medytacja z płomieniem świecy

YOYOKI the way you relax

Trataka to jedna z typów medytacji „Skupionej Uwagi”. Polegają one na skoncentrowaniu się na jednym przedmiocie, punkcie na ścianie, oddechu lub części ciała. Na czymś, co pozwoli powrócić do celu, gdy rozbiegane myśli będą krążyć i ciągnąć w swoją stronę. Gdy skupimy się na jednej rzeczy, mamy moc ignorowania hałasu, uspokojenia natarczywych wspomnień minionego dnia, możemy z łatwością znieść niewygodę czy nawet ból.

Jedną z najprostszych, najbardziej powszechnych i najprzyjemniejszych sposobów medytacji jest skupienie uwagi na płomieniu świecy. 


Ogień działa kojąco, wnosi ciepłe światło i wyciszającą intymną atmosferę. Hipnotyzuje.

Wystarczy piętnaście - dwadzieścia - minut, by z pomocą światła świecy oczyścić umysł ze zbędnych informacji, negatywnych emocji i pozwolić dojść do głosu naszej intuicji. Tak jak po niespokojnym ruchu gałek ocznych możemy zobaczyć, jak nerwowo pracuje czyiś umysł, tak w ten sam sposób zatrzymanie wzroku wciska hamulec rozpędzonym myślom.JAK PRAKTYKOWAĆ TRATAKĘ?

Podobnie jak w przypadku sesji medytacji, tratakę można rozpocząć małymi krokami, od kilkuminutowych sesji. Odłóż wyciszony telefon w innym pomieszczeniu, tak by nawet lampka przychodzących wiadomości Cię nie rozpraszała. Upewnij się, że nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Zaciemnij pomieszczenie. Przy zgaszonym świetle czy zasłoniętych roletach łatwiej skupić się na małym płomieniu. Zadbaj też o swój komfort cieplny i w razie potrzeby okryj się swetrem.  


Usiąść wygodnie na wałku lub zwiniętym kocu. Sprawdź, czy wybrana pozycja pozwoli Ci pozostać przez ten czas nieruchomo. Przed sobą, na wysokości wzroku, postaw Twoją ulubioną świecę. Dobra odległość to ta na wyciągnięcie dłoni – na tyle blisko, by móc swobodnie obserwować płomień, na tyle jednak daleko, żeby światło Cię nie oślepiało. Dłonie połóż luźno na kolanach lub udach. Skup wzrok na płomieniu, oddychaj głęboko i powoli. Kluczem do udanej sesji trataka jest zrelaksowane spojrzenie.


Skoncentruj się na pochłanianiu światła przy każdym oddechu. Staraj się utrzymać wzrok, nawet gdy poczujesz znudzenie lub dyskomfort. Twoje oczy mogą zacząć łzawić, lecz jeśli wytrzymasz ten moment, to nieprzyjemne uczucie minie. Podejdź do siebie z wyrozumiałością - to zupełnie naturalne, jeśli mrugniesz i się rozproszysz. Staraj się po prostu wrócić myślami do swojego płomienia. Z czasem cała przestrzeń wokół Ciebie zacznie zanikać i przestanie mieć znaczenie, a Twój umysł będzie prawdziwie odpoczywał.

Po skończonej medytacji połóż się na chwilę z zamkniętymi oczami. To pozwoli oczom odpocząć, a Tobie wrócić do codzienności.


ODDZIAŁYWANIE MEDYTACJI Z PŁOMIENIEM ŚWIECY NA ORGANIZM

Nawet krótka, ale regularna medytacja z płomieniem świecy ma zbawienne działanie na nasze samopoczucie i postrzeganie otoczenia:

- zmniejsza bezsenność

- poprawia jakość snu

- wzmacnia kreatywność i twórczość

- usuwa zbędne informacje i dodaje energii

- uspokaja emocje i pozwala je kontrolować

- działa antydepresyjnie

- zmniejsza intensywność i częstotliwość migren

- uaktywnia obie półkule mózgowe

- zwiększa zasoby cierpliwości

- poprawia pamięć i koncentrację 

- rozwija naturalne właściwości umysłu: spontaniczną radość


Żeby uspokoić galopujące myśli, obiektywnie spojrzeć na problemy, czy zwyczajnie odpocząć, nie trzeba uciekać na drugi koniec świata i odcinać się od naszego, momentami skomplikowanego, życia. Trataka to forma medytacji, którą można praktykować codziennie, we własnym domu. Pozwól, by mały płomień świecy zdziałał cuda. Wybierz swoją YOYOKI.

Tagi: