Witamy w sklepie YOYOKI

Mindfulness zaczyna się od świecy

YOYOKI the way you relax

Powróćmy do korzeni. Pamiętasz, jak kiedyś potrafiła wciągnąć Cię opowieść? Całym sobą słuchaliśmy  w kółko tej samej historii i do nocy układaliśmy klocki. Nasze dzieciństwo bez elektroniki to dzisiejszy mindfulness w najczystszej postaci - skupienie, zafascynowanie chwilą obecną, całkowite wyłączenie. 


Jako dzieci mogliśmy usłyszeć, że nie mamy podzielności uwagi. Obecnie możliwość koncentracji jest jedną z najbardziej docenianych i pożądanych umiejętności. Z nadmiaru bodźców, informacji i gotowych przekazów cierpimy bardziej na dekoncentrację, nieefektywną wielozadaniowość i tęsknimy za zatraceniem się w lekturze, w zabawie, w momencie. Za życiem tu i teraz.


Gdy jesteśmy dziećmi, żyjemy pełnią życia, nie roztrząsając przeszłości, bo przecież wszystko przed nami, i nie myślimy o przyszłości, bo nie czujemy lęku przed upływającym czasem. Nic nie musimy. Liczy się odbicie piłki, przytulenie, wpadnięcie w kałużę, kolor nieba, miękkość plasteliny. Jak do tego wrócić?


JAK ODZYSKAĆ DZIECIĘCĄ ZDOLNOŚĆ PRZEŻYWANIA?

Mindfulness to ćwiczenie uważności w codziennym życiu, skupienie się na przeżywaniu tu i teraz. W przeciwieństwie jednak do dzieci patrzymy na życie dojrzale, z poziomu obserwatora, przyglądamy się naszym uczuciom, emocjom i świadomie wybieramy najwłaściwsze reakcje. W ten sposób przeżywamy każdą chwilę, jednak nie dajemy się ponieść emocjom.  Zamiast je wypierać, obserwujemy je, patrzymy skąd przychodzą i jak się z nimi czujemy. Akceptujemy to, co się z nami dzieje.


Powrót do korzeni uważności kosztuje na początku trochę wysiłku. Polega na porzuceniu nawyków myślowych i schematów działania. Uruchamia świadomość i widzenie w pełniejszych, soczystych kolorach.


„Obecny moment jest wypełniony radością i szczęściem. Bądź uważny, a zobaczysz to”.
— Thích Nhất Hạnh


CZY ŻYJESZ UWAŻNIE? WYPEŁNIJ TEST TWOJEJ CODZIENNEJ UWAŻNOŚCI

Poniżej znajduje się zbiór stwierdzeń dotyczących Twoich codziennych doświadczeń na podstawie:
https://ppc.sas.upenn.edu/resources/questionnaires-researchers/mindful-attention-awareness-scale

Używając skali 1-6 zapisz, jak bardzo się z nimi utożsamiasz. Pomyśl, co tak naprawdę odzwierciedla Twoje działanie, a nie jakie Twoim zdaniem powinno być.

1. Doświadczam emocji i jestem ich świadomy/świadoma dopiero po jakimś czasie.

2. Niszczę, przewracam lub rozlewam rzeczy z powodu roztargnienia.

3. Trudno mi skupić się na tym, co dzieje się w teraźniejszość.

4. Zwykle chodzę szybko, skupiam się na celu, aby dostać się po prostu tam, dokąd zmierzam. Nie zwracam uwagi na widoki i wydarzenia po drodze.

5. Zwykle nie zauważam w swoim ciele fizycznego napięcia lub dyskomfortu, dopóki naprawdę nie są wyraźne i dokuczliwe.

6. Zapominam imię osoby prawie natychmiast po tym, jak mi je powiedziano po raz pierwszy.

7. Biegam „automatycznie”, bez większej świadomości tego, co robię.

8. Pośpiesznie wykonuję czynności, nie zwracając na nie uwagi.

9. Do tego stopnia skupiam się na celu, który chcę osiągnąć, że tracę kontakt z tym, co teraz robię.

10. Wykonuję prace i codzienne zadania automatycznie, nie zdając sobie sprawy z tego, co robię.

11. Słyszę jednym uchem, jak ktoś coś innego robi w tym samym czasie np. w innym pokoju.

12. Czasami przemieszczam się na „automatycznym pilocie” i zastanawiam się, dlaczego tam się znalazłem/ znalazłam.

13. Jestem zaabsorbowany/zaabsorbowana przyszłością lub przeszłością.

14. Robię rzeczy, o których szybko zapominam.

15. Podjadam, nie zdając sobie z tego sprawy.

 

Dodaj wszystkie cyfry do siebie i podziel przez liczbę pytań. Jeśli Twój wynik oscyluje między 4 – 6 oznacza, że jest wysoki. Sięgnij po rytuały Mindfulness.


JAK NAJŁATWIEJ ZACZĄĆ DROGĘ Z MINDFULNESS?

Mindfulness w niedoskonałym tłumaczeniu oznacza uważność. Może być częścią medytacji, ale nie jest z nią równoznaczna. Nie ma też religijnych podstaw. Można ją praktykować w dowolnym czasie, gdziekolwiek jesteśmy, z kimkolwiek przebywamy i cokolwiek robimy. Ważne, żeby być otwartym
i ciekawym.


Mimo że praktykowanie uważności, nie wymaga od nas wiele, to łatwiej rozpocząć wyznaczając sobie określony czas w ciągu dnia. Najskuteczniejsze metody, to te w strefie komfortu, pozbawione stresu:

1. Zaaranżuj przestrzeń, w której poczujesz się swobodnie, i w której nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Odłóż telefon, włącz ulubioną muzykę, zapal świecę. Daj sobie sygnał, że to Twój czas. FEEL AT HOME

2. Oddychaj. Najbardziej naturalne, niedocenione przez nas na co dzień oddychanie rozluźnia przed stresującymi momentami, dotlenia, pozwala zebrać myśli, poprawia jakość snu, jest też pierwszym stopniem w stronę medytacji. Uważnie, spokojnie oddychając, można zdziałać wiele. TAKE A BREATH

3. Okazuj wdzięczność. Pomyśl o trzech rzeczach, za które jesteś wdzięczny w tym momencie. Może to być zdrowie, przyjaciele, dom, w którym mieszkasz lub doświadczenia z dzisiejszego dnia. GOOD VIBES

4. Czytaj książkę. Zarezerwuj co najmniej godzinę dziennie, aby naprawdę oddać się czytaniu. Wybierz coś wciągającego. Czytając, tracimy poczucie czasu, skupiamy całą uwagę na historii, ćwiczymy wyobraźnię i zapominamy o codziennych problemach. MAGIC MOON

5. Zeskanuj swoje ciało. Połóż się, zamknij oczy, przejedź myślami po każdej części ciała po kolei. Poczuj swoje ciało, poświęć mu swoje myśli. Nastaw się na odbiór.

6. Pospaceruj w naturze, wyjdź na zewnątrz, w zieleń, do parku. Przebywanie w lesie skutecznie obniża poziom stresu i ciśnienie krwi. Pozwala umysłowi odpoczywać. 


CO ZYSKUJESZ DZIĘKI MINDFULNESS?

Mindfulness to niewielki rytuał, który może przemienić wiele dobrego i poprawić jakość Twojego życia. Najważniejsze to:


Kontrola emocji - uważność pomaga zyskać świadomość emocji, akceptować je i pozwolić im płynąć. Dzięki temu kontrolujemy swoje reakcje, wybierając te najwłaściwsze, jesteśmy spokojniejsi.


Kończenie zadań – potrafimy skupić się dłużej na jednej czynności i doprowadzać sprawy do końca. Zyskujemy poczucie efektywności, satysfakcję i spokój duszy.


Świeżość doznań – mindfulness pozwala poczuć się tak, jak byśmy robili coś znów po raz pierwszy. To uczenie się na nowo, ze szczerym zaciekawieniem. Daje nam zapał i zaangażowanie z czasów dzieciństwa, kiedy wszystko było wielką niespodzianką i przygodą.


Odstresowanie – większość codziennego stresu, bólu głowy czy ucisk w żołądku ma swoją przyczynę z walce z niechcianymi emocjami i myślami. Jeśli tylko przestaniemy ich unikać, one swobodnie płyną, przychodzą i odchodzą, a my śpimy spokojnie.

 

Lepsze relacje – zaczynamy dostrzegać ludzi, z nieznajomymi wchodzimy w interakcje. 

Widzimy więcej, z dystansem podchodzimy do czyiś negatywnych emocji. Dostrzegamy więcej cech u bliskich nam osób. Dzięki temu, że akceptujemy siebie, łatwiej jest nam akceptować innych.


Wierzymy, że nasze świecie pomogą Ci odnaleźć spokój myśli, skupienie i radość przeżywania. Spędź swój moment mindfulness z YOYOKI.


Źródła:
http://sasana.wikidot.com/zanim-uwaznosc-mindfulness-stala-sie-modna
https://zwierciadlo.pl/zdrowie/trening-mindfulness-zapanuj-nad-swoja-uwaga-a-przestaniesz-sie-stresowac

https://selfmastery.pl/mindfulness-i-jedna-najwazniejsza-rzecz-ktora-ciagle-pomijasz/

https://www.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/17648-mindfulness-jak-byc-obecnym-tu-i-teraz?dt=1614525063383

Tagi: