Witamy w sklepie YOYOKI

Jak dbać o świece?

YOYOKI the way you relax

W JAKI SPOSÓB DZIAŁA DREWNIANY KNOT?

Po zapaleniu knota ogień dostarcza ciepło niezbędne do stopienia wosku, który zaczyna przemieszczać się w górę knota, dostarczając w ten sposób płynne paliwo. Istotnym czynnikiem przy paleniu świecy jest odpowiednia długość knota, którego szczyt musi być na tyle blisko woskowej powierzchni, żeby płomień ją ogrzewał. Od rodzaju konta zależy też wielkość płomienia,  a ten z kolei musi być dostosowany do wielkości świecy, tak żeby wosk spalał się całkowicie, lecz w bezpieczny, kontrolowany sposób.

JAK ROZPALIĆ DREWNIANY KNOT? 

Drewniane knoty potrzebują często więcej czasu niż knoty bawełniane, którym do zajęcia się ogniem wystarczy jedynie kilka sekund. Czasami drewniane knoty zaczynają płonąć dopiero po trzeciej próbie zapalenia. Dlatego warto wiedzieć, że zjawisko to jest zupełnie naturalne, wymaga spokoju i rytualnej cierpliwości. Dla komfortu zapalania świec z knotami drewnianymi polecamy używać zapalniczki lub wygodnej zapalarki do gazu.


JAK RÓWNOMIERNIE SPALAĆ ŚWIECĘ ZAPACHOWĄ?

Przy pierwszym użyciu, świecę najlepiej spalać w pomieszczeniu przynajmniej jedną do dwóch godzin. Knoty krzyżowe równomiernie rozgrzewają wosk w całym naczyniu, jednak potrzebują do tego czasu. Po  kilkudziesięciu minutach palenia świecy, kiedy cała powierzchnia wosku się upłynni aż do ścianek, mamy pewność, że świeca nie nabierze kształtu charakterystycznego tunelu wokół knota. Przy kolejnym użyciu czas rozgrzania wosku powinien być już krótszy. Zbyt długi czas palenia rzadko jest problemem… Światło i zapach YOYOKI to wielka przyjemność, której nie chce się za szybko kończyć, więc nie chcemy jej szybko gasić!

 

CO ZROBIĆ, JEŚLI ŚWIECA NIE CHCE SIĘ PALIĆ LUB SZYBKO GAŚNIE?

Jeśli świeca się buntuje, przyczyną może być zbyt długi drewniany knot. W taki wypadku wystarczy go obciąć do wysokości ok. 0,5 centymetra. Drewniane knoty najczęściej przycinamy w miejscu, w którym knot „pęka” od środka. Usunięcie górnej części zmniejszy też rozmiar płomienia, emisję dymu i gromadzenie się sadzy. Zapalenie tak odświeżonego knota będzie też wymagało odrobiny cierpliwości, podobnie  jak w przypadku pierwszego użycia.

 

JAK NAJLEPIEJ GASIĆ ŚWIECĘ?

Do zgaszenia knota najlepiej służy tzw. snuffer (specjalny przyrząd do gaszenia świec) lub wieczko dopasowane do naczynia. Zamykając świecę, odcinamy jednocześnie dostęp tlenu, a knot się naturalnie wygasza bez zadymiania pomieszczenia i wydzielania specyficznego zapachu, tego, który czuć przy najbardziej powszechnym…zdmuchiwaniu!

Po wielu testach w świecach YOYOKI zastosowaliśmy drewniane krzyżowe knoty, które najefektywniej działają w naczyniach o średnicy 8 cm. Płomień jest równy, niski i w przypadku 95% palenia świec nasz knot krzyżowy nie wymaga dodatkowej pielęgnacji. Możesz się cieszyć nieprzerwaną chwilą relaksu.

 

WYPRÓBUJ NASZE ŚWIECE Z KRZYŻOWYMI DREWNIANYMI KNOTAMI!

Tagi: