Witamy w sklepie YOYOKI

Hygge lys - światło które uprzytulnia chwile

YOYOKI the way you relax

Hygge to filozofia życia, w której koncentrują się fundamentalne skandynawskie wartości. Zdaniem badacza hygge - profesora Jeppego Trollego Lineta – hygge nie wzięło się znikąd, na jego powstanie miały wpływ rozmaite czynniki:\

- Wietrzny i chłodny klimat Danii (gdzie pada przez prawie połowę dni w roku). Pogoda nie zachęca do przebywania na dworze, a pochmurne niebo nie ładuje witaminą D ani energią. To właśnie nieprzyjazna aura za oknem wykształtowała obraz domu jako bezpiecznej przystani,  gdzie można nabrać sił na kolejne starcie ze światem zewnętrznym.

- Małe rozmiary państwa (zarówno w ujęciu powierzchniowym, jak i liczebnym), a to sprawia, że ludzie w naturalny sposób, z potrzeby poczucia bezpieczeństwa, pragną trzymać się razem.

- Koncepcja państwa opiekuńczego, równość społeczna zawarta m.in. w fikcyjnym prawie Jante, wartości życia społecznego i rodzinnego oraz przywiązanie do wspólnoty. Małe państwo, do tego wyspowe. Dania to też bardzo rozwinięty system socjalny z zatartymi różnicami między bogatymi a biednymi. To pozwala na rozwijanie w sobie hygge bez względu na status materialny. Każdy może pozwolić sobie na czas wolny i odprężenie. Hygge to spokój, intymność i równość.

Mimo że hygge nie mamy w historii ani we krwi, to warto podążać za tym kierunkowskazem do celebrowania życia.


NAJSZCZĘŚLIWSZY NARÓD NA ŚWIECIE I ICH ŚWIECE

Hygge, według Marie Tourell Soderberg autorki „Hygge - duńska sztuka szczęścia” to towar eksportowy. Zaadaptowało się w innych kulturach podobnie jak angielskobrzmiące „slow”, szwedzkie „lagom” czy norweskie „koselig”. Wszystkim tym słowom ciężko nadać polskie odpowiedniki, a samo hygge ma wiele znaczeń i plasuje się w wachlarzu synonimów gdzieś pomiędzy powolny a przytulny, rodzinny a ciepły, estetyczny a świąteczny. Podobno to właśnie dzięki hygge Duńczycy od lat plasują się w czołówce najszczęśliwszych narodów na świecie.

Hygge to troska, by każda chwila płynęła możliwe najprzytulniej. To zachowanie równowagi między czasem dla innych i dla siebie, między wychodzeniem „z” i wchodzeniem „do” strefy komfortu, między pracą zawodową a czasem wolnym. Chwile spędzone z rodziną są świętością, dobrem statusowym i przywilejem dla wszystkich mieszkańców krajów skandynawskich. To otaczanie się pięknymi, prostymi przedmiotami, picie gorącej czekolady z kubkiem dopasowanym do dłoni, siedzenie pod kocem z wełny merino i palenie organicznych świec w każdym kącie domu. Najlepiej, gdy za oknem hula wiatr i leje, a my mamy poczucie prawdziwego schronienia.


10 ZASAD PRAWDZIWEGO HYGGE

1. Celebruj chwile
2. Wracaj do korzeni
3. Żyj dzisiaj
4. Wyłącz komórkę
5. Świętuj małe rzeczy
6. Dobrze się odżywiaj: jedz zdrowe, wartościowe i lokalne produkty
7. Spędzaj czas z najbliższymi
8. Dbaj o siebie
9. Żyj prosto
10. Zapal świece!

Dom, który jest „Hyggelig” emanuje ciepłem i spokojem. Gość czuje się w nim mile widziany i od progu wprowadzony w lepszy nastrój.  Takie domowe hygge oznacza też autentyczność - pomieszczenia odzwierciedlają historię życia mieszkańców, a ich charaktery czy wybory przekładają się na ulubione materiały, kolory i zapachy.

HYGGE LYS – OŚWIETLENIE, KTÓRE POPRAWIA NASTRÓJ

Atmosferę hygge Duńczycy wprowadzają w swoim otoczeniu za pomocą ciepłego, wysublimowanego oświetlenia, naturalnych materiałów, prostego, przemyślanego designu i zapachu, który odzwierciedla ich nastrój. Te potrzeby sprawiają, że Duńczycy nie są w stanie funkcjonować bez świec, które zapewniają wyjątkowe hygge lys, czyli przytulne oświetlenie, rozniecają kuszące aromaty i dodają uroku pomieszczeniom. 

Zgadzamy się całym sercem z Duńczykami, dlatego w świecach YOYOKI połączyliśmy subtelny design naczyń, naturalny wosk i olejki, które uwalniają wyjątkowe zapachy.

„Żaden przepis na hygge nie będzie kompletny bez świec. Kiedy pyta się Duńczyków, z czym kojarzy im się hygge, osiemdziesiąt pięć procent wymienia właśnie świeczki”.

DUŃSKA MIŁOŚĆ DO ŚWIEC W LICZBACH

Instytut Badań and Poziomem Szczęścia w Kopenhadze dowiódł, że aż 85% Duńczyków łączy Hygge ze świecami.  Przynajmniej 70% populacji zapala świecę przynajmniej raz lub dwa razy na tydzień, a 30% badanych zapala świece codziennie. I nie ma tu mowy o jednej świecy, a o rozpalaniu przynajmniej pięciu świec jednocześnie. Rocznie statystyczny Jonas pali aż 6 kg świec. I czuje się najszczęśliwszym człowiekiem w Europie…

„Każdy Duńczyk wie, że najszybciej osiągniemy stan hygge, zapalając kilka świec, czyli levende lys, po duńsku żywe światło. Nie chodzi o to, że świece stoją w salonie. One są wszędzie. Palą się w klasach szkolnych, w salach konferencyjnych, dosłownie wszędzie. Dla Amerykanina ogień w szkole to zagrożenie pożarowe, dla Duńczyków stan emocjonalny: radość i przyjemność”. 

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Danii Rufus Gifford

W Danii – świeca jest najlepszym pomysłem na urodzinowy upominek czy podziękowanie za zaproszenia do domu. To prezent, który na pewno się sprawdzi. Tilde Vengsgaard Runders -jedna z bohaterek książki “Hygge. Duńska sztuka szczęścia” przyznaje, że pierwsze co robi po powrocie z pracy do domu, to zapala świecę. Dla niej to sygnał, że przyszła jej pora na odpoczynek, odłączenie się od obowiązków i chwilę refleksji. 

Wybrane pojęcia Hygge:
Hyggelig – przyjemny, przytulny
Hyggebelysning-n Hygge oświetlenie
Hyggelys- przytulne światło
Hjemmehygge -domowe hygge.
Hyggerum- salon z miękką kanapą, poduszkami i ciepłym oświetleniem
Hyggesteming- hygge atmosfera 
Hygge tempo – nieśpiesznie spędzony czas
Levende lys – żywe światło


A jakie są wasze hygge skojarzenia? Podzielcie się z nami!


Bibliografia:
https://polskatimes.pl/na-czym-polega-fenomen-i-moda-na-dunska-specjalnosc-hygge/ar/11590009
„Hygge. Duńska sztuka szczęścia” Marie Tourell Soderberg
„Slow. Dobre życie bez pośpiechu”: numer 2/2018

Tagi: