Witamy w sklepie YOYOKI

Alternatywny sposób na redukcję stresu

YOYOKI the way you relax

Każdy z Was pewnie słyszał o dobroczynnej jodze. Praktyka jogi rozciąga mięśnie, przynosi ulgę kręgosłupowi, redukuje stres, reguluje ciśnienie krwi i odpręża. A co najważniejsze - czujemy się po niej młodo.

Jednak kluczem do zdrowia, witalności i młodości nie jest jedynie indyjska joga, ale również, pochodzące z zakątków Himalajów, pięć legendarnych ćwiczeń, znanych jako Tybetańskie Rytuały Odrodzenia. Łączą w sobie aspekty jogi, pracy z oddechem i elementy medytacji.

Peter Kedlar, autor książki „Źródło Wiecznej Młodości”, opowiada historię emerytowanego oficera armii brytyjskiej, który podczas swojej podróży na Dach Świata poznał obrzędy pochodzących z Tybetu lamów. Już po kilku miesiącach codziennej praktyki doświadczył widocznej przemiany - przemiany ciała i ducha.

W ciele człowieka znajduje się siedem ośrodków energii, nazywanych przez Hindusów czakrami. W rytuałach tybetańskich te same pola energetyczne, to wiry. Każdy z wirów odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie gruczołów hormonalnych. Jeśli chociaż jeden z nich nie działa prawidłowo i zwalnia swoją pracę, zaczyna wówczas blokować przepływ energii w całym ciele. Zaczynamy chorować, a w organizmie rozpoczyna się proces starzenia.PORANNE ĆWICZENIA DODAJĄCE ENERGII

Celem rytuałów tybetańskich jest utrzymanie przepływu energii na naturalnym poziomie.
Dzięki nim odczujesz zwiększoną witalność, zyskasz lepszą pamięć i koncentrację. Ćwiczenia też wpływają na trawienie, przemianę materii i redukują ból.

Rytuały zajmują zaledwie piętnaście minut dziennie, a do ich wykonania potrzebujemy jedynie kawałka podłogi. Na początku rozpoczynamy od maksymalnie 3 powtórzeń każdego ćwiczenia. Z czasem ich ilość możemy zwiększyć aż do 21.

5 RYTUAŁÓW TYBETAŃSKICH

1. Stój prosto. Wyciągnij ręce na zewnątrz, równolegle do podłogi. Skieruj dłonie w dół. Pozostając w tym samym miejscu, powoli obracaj się w koło w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Bez pochylania głowy do przodu, miej oczy otwarte, a wzrok spuszczony do ziemi.

2. Połóż się płasko na plecach. Ręce połóż po bokach z otwartymi dłońmi do podłogi. Zrób wdech i unieś głowę, przesuwając brodę w kierunku klatki piersiowej. Jednocześnie podnieś nogi prosto do góry, utrzymując kolana prosto. Zrób wydech i powoli opuść głowę i nogi do pozycji wyjściowej. Rozluźnij wszystkie mięśnie.

3. Uklęknij na podłodze, rozstawiając kolana na szerokość ramion i ustawiając biodra nad kolanami. Wyprostuj tułów i połóż dłonie z tyłu ud, poniżej pośladków. Weź wdech i opuść głowę do tyłu, wyginając kręgosłup, tak aby otworzyć klatkę piersiową.
Zrób wydech i opuść głowę do przodu, przesuwając brodę w kierunku klatki piersiowej. Trzymaj ręce na udach podczas całego ćwiczenia.

4. Usiądź na podłodze i wyprostuj nogi. Stopy rozstaw na szerokość barków. Połóż dłonie na podłodze po bokach, z palcami skierowanymi do przodu. Wyprostuj plecy. Opuść brodę w kierunku klatki piersiowej.

Weź wdech i delikatnie opuść głowę do tyłu. Jednocześnie unieś biodra i ugnij kolana, aż znajdziesz się w górze, z głową delikatnie odchyloną do tyłu. Napnij mięśnie i wstrzymaj oddech. Zrób wydech, rozluźnij mięśnie i wróć do pozycji wyjściowej.

5. Usiądź na podłodze ze skrzyżowanymi nogami. Połóż dłonie przed sobą.
Wyprostuj nogi, oprzyj ciężar ciała na dłoniach i na palcach stóp. Wyprostuj ramiona i wygnij kręgosłup, utrzymując górną część nóg na ziemi - pozycja Psa z głową w górze.

Następnie weź wdech i unieś biodra, nadając ciału kształt odwróconej litery „V”. Przesuń podbródek w kierunku klatki piersiowej i wyprostuj plecy do Psa zwróconego w dół. Opuść głowę i biodra z powrotem do Psa zwróconego ku górze.

Dokładnie ruchy Rytuałów Tybetańskich obejrzysz na: https://www.youtube.com/watch?v=j_bY6REpIPE

Rytuały tybetańskie najlepiej ćwiczyć codziennie rano, ze względu na ich pobudzające działanie. Jeśli wykonamy je późno wieczorem to z powodu wysokiego poziom energii możemy mieć problemy z zasypianiem. Ćwiczenia najlepiej wykonuje się w towarzystwie wnoszącej świeżość i chęć działania zapachowej świecy.

Przepełnij swój dzień dobrą energią. Nastrój się pozytywnie z YOYOKI.

Źródło:
Peter Kelder: „Źródło wiecznej młodości. Pięć tybetańskich rytuałów przywracających zdrowie i witalność”
https://www.healthline.com/health/5-tibetan-rites#safety

Tagi: