Witamy w sklepie YOYOKI

Relaksująca moc oddechu

YOYOKI the way you relax

Na co dzień większość z nas nie zastanawia się nad procesem oddychania. Do momentu, kiedy zaczynamy nagle biec, przestraszymy się lub nie możemy złapać tchu z powodu choroby. Wydaje się, że oddychanie to najbardziej oczywista z funkcji życiowych i podobnie jak przepływ krwi, bicie serca czy trawienie - zupełnie od nas niezależna. Tak jednak nie jest. Zmieniając sposób swojego oddychania, wpływamy na pozostałe funkcje życiowe, pracę umysłu i jakość swojego życia.

Wiele osób oddycha nieprawidłowo, czyli po prostu za szybko. Przyczyną zbyt szybkiego oddechu jest nadmierna stymulacja układu nerwowego, liczne, codzienne zmartwienia i długotrwałe napięcia. Jak sobie pomóc właściwie oddychając?

TWÓJ UMYSŁ ODDYCHA

Nasz mózg składa się z 3 części.

Pierwsza z nich, najbardziej rozwinięta i rozbudowana, to kora nowa. Odpowiada za pamięć, inteligencję, język oraz filtrowanie bodźców zewnętrznych.

Druga część mózgu, to mózg ssaczy - to przez niego targają nami emocje takie jak gniew, strach, przyjemność czy miłość.

Najstarszą częścią mózgu jest mózg gadzi - najbardziej pierwotny, który odpowiada za przetrwanie, reprodukcję i instynkty. Reguluje również temperaturę ciała, pracę serca, poziom ciśnienia i oddychanie.

Obecnie nasza kora nowa odbiera za dużo bodźców. Przetwarzamy ich tyle w ciągu jednego dnia, co nasi przodkowie (jeszcze 6 wieków temu), odbierali w ciągu całego życia.

Do tego dziennie podejmujemy ponad 2800 wyborów. W rezultacie jesteśmy nadmiernie pobudzeni, zestresowani i zdekoncentrowani, a to powoduje, że zaczynamy szybko i nerwowo oddychać. Pocieszeniem jest to, że podobnie jak nadmiar stresu działa na przyspieszone oddychanie, w ten sam sposób prawidłowe oddychanie obniża poziom stresu.

Obecnie coraz więcej osób dostrzega korzyści praktyki oddychania i przywiązuje do niej coraz większą rolę. Powstają kursy, szkoły oraz sesje medytacji oparte na oddychaniu.

Przedstawiamy kilka z nich:

 

WIM HOF I KOEN DE JONG

W książce „Co nas nie zabije”, autorstwa Wima Hofa oraz Koen de Jong, drugi z autorów przedstawia ćwiczenia oddechowe, które pozwolą Ci się zrelaksować, wyrównać poziom tlenu w organizmie i przywrócą naturalne procesy fizjologiczne.

Żeby się zrelaksować, powtórz kilkanaście razy poniższą sekwencję:

1. Nabierz powietrze nosem.
2. Wypuść powietrze nosem
3. Zrób chwilę przerwy.

Jeśli wciąż nie udało Ci się uspokoić, spróbuj drugiego sposobu oddychania:

1. Nabierz powietrze nosem
2. Wypuść powietrze ustami i nieznacznie przedłuż wydech.
3. Zrób chwilę przerwy.

Powtarzaj świadome oddychanie codziennie, a zobaczysz jej dobroczynny wpływ.

MICHAŁ GODLEWSKI

Michał Godlewski, autor książki „Inteligencja oddechu” oraz serii medytacji „Siła oddechu” przekonuje, że oddychanie jest odpowiedzialne za zachowanie młodości i zdrowia. Dzięki oddychaniu zbalansujesz emocje, uwolnisz napięcie i stres. Pozbędziesz się nadmiaru bodźców oraz psychicznego i fizycznego zmęczenia. Doświadczysz błogości.

 

Dzięki oddechowi:

1. Zauważysz siebie

W czasach gonitwy, kiedy naszym priorytetem są rodzina, praca, deadliny i kredyty, brakuje nam czasu na radość. Zaczynamy się denerwować, a negatywne emocje przenosimy na innych. Dzięki praktyce oddechowej zauważamy swoje emocje i przejmujemy nad nimi kontrolę.

2. Regulujesz swój organizm

Uczymy się robienia przerw i odpoczynków. Długotrwała praca, na którą nie mamy siły i na którą nasze ciało źle reaguje, nie przynosi rezultatów. Oddech pracuje z naszą energią, pomaga dojrzeć bariery, których nie warto przekraczać i zapobiega zawodowemu wypaleniu się.

3. Rozluźniasz się i działasz

Oddech pomaga działać na 100% naszych możliwości i osiągać rzeczy, które wcześniej były dla nas niemożliwe. Za pomocą oddychania dostrzegamy, ale też kształtujemy, swoje potrzeby.

Dzięki oddychaniu będziesz cieszyć się teraźniejszością, przeżywać ją, odnajdziesz przyjemność bycia w danym momencie. Z drugiej strony, zdobędziesz siłę na realizację najcięższych projektów.

 

JAY SHETTY

Temat medytacji oddechowej pojawia się często w praktykach buddyjskich. Jedną z nich opisuje Jay Shetty, który zauważa, że gdy się denerwujemy, to wstrzymujemy oddech. Jeśli czujesz, że napinasz mięśnie, garbisz się, zaciskasz zęby, a Twoja przepona nie pracuje - weź głęboki oddech. Pomoże Ci się to rozluźnić fizycznie i emocjonalnie.

Medytacja oddechowa dla ukojenia i relaksu

1. Wykonaj głęboki wdech przez nos, licząc od 1 do 3.
2. Wstrzymaj oddech, licząc do 4.
3. Powoli wypuść powietrze przez usta, licząc przynajmniej do 4.
4. Powtarzaj, aż poczujesz, że Twoje serce bije wolniej.

Cały cykl powtórz 10 razy.


Jeśli potrzebujesz się skoncentrować i nabrać energii:
1. Wdychaj powietrze przez nos, licząc od 1 do 4.
2. Zrób gwałtowny wydech przez nos.
3. Zrób kolejny wdech przez nos.

Powtórz cały cykl 10 razy.


Aby zasnąć:
1.Nabierz powietrza przez 4 sekundy.
2. Wydychaj powietrze dłużej niż 4 sekundy.

Powtarzaj, aż zaśniesz.

Celem medytacji oddechu nie jest jedynie zamknięcie oczu na 15 min. dziennie, lecz zrozumienie i wyznaczenie sobie przestrzeni na refleksję.

Głębokie oddechy aktywują nerw błędny, który odpowiada za relaksację ciała. Kontrola oddechu sprawia, że przełącza się on z trybu współczulnego – walki i ucieczki, na przywspółczulny – synchronizację procesów fizycznych i psychicznych oraz odpoczynek. Oddychanie reguluje krążenie krwi, uspokaja, obniża poziom stresu, pomaga oczyścić umysł i radzić sobie z emocjami.

Wycisz się, zrelaksuj, oddychaj. Z YOYOKI.

Tagi: