Witamy w sklepie YOYOKI

Jak radzić sobie z overthinking

YOYOKI the way you relax

Znasz może momenty, kiedy pędzisz z pracy do domu, w perspektywie masz przed sobą wolne popołudnie, ale sama myśl o pustej przestrzeni zalewa Cię pomysłami na dodatkowe obowiązki? Przypominają Ci się nagle długo odkładane zakupy, paczka do wysłania i problemy dzieci w szkole. Do tego zaczynasz się zastanawiać czy dzisiejsze zachowanie koleżanki z biura powinnaś brać do siebie. Im więcej nad tym myślisz, tym gorzej się czujesz, a sprawy tak naprawdę nie idą do przodu.

CZYM JEST OVERTHINKING?

W polskim przybliżonym tłumaczeniu overthinking, to nadmiar napływających myśli, które prowadzą do paraliżu myślowego. To takie uczucie, jakbyśmy w głowie mieli myśli poplątane niczym bardzo długie lampki choinkowe, które z jakiegoś powodu nie świecą. Zamiast działać - rozplątywać i szukać przyczyny problemu - przyglądamy się nieustannie i rozważamy w nieskończoność, która żarówka zrobiła zwarcie.

Overthinking jest to myślenie, które nie przekłada się na szukanie rozwiązań. Zamiast tego skupia się na bolesnym rozpamiętywaniu wciąż tych samych zdarzeń z przeszłości i zamartwianiu się przyszłością, na którą nie mamy wpływu. Podświadomie obawiamy się, że jak przestaniemy się martwić, to nie zapobiegniemy kłopotom. W rzeczywistości przejmujemy się sprawami, nad którymi nie mamy kontroli, tracąc na nie cenną życiową energię.

CZY CIERPISZ NA OVERTHINKING?

1. Wielokrotnie przeżywasz w głowie te same nieprzyjemne chwile i dawne błędy.

2. Masz problemy z zaśnięciem, a Twój umysł nie chce się wyłączyć.

3. Zadajesz sobie wiele pytań: „Co by było, jeśli wtedy zrobiłabym inaczej”?

4. Rozpamiętujesz rozmowy z ludźmi i zastanawiasz się, co powinno być powiedziane inaczej.

5. Jeśli ktoś zachowuje się w sposób, który Ci nie odpowiada, przywołujesz go w pamięci i analizujesz.

6. Bywasz nieobecna, a Twoją uwagę zaprzątają zdarzenia z przeszłości lub przyszłości.

7. Martwisz się rzeczami, nad którymi nie masz kontroli.

Jeśli zgadzasz się wewnętrznie z większością powyższych twierdzeń, może to oznaczać, że podobnie jak większość kobiet, cierpisz na overthinking.

 

CO ZROBIĆ, ABY WYRWAĆ SIĘ Z NATŁOKU MYŚLI?

Zrób listę rzeczy do zrobienia. Przechodząc na tryb zadaniowy, skupiasz się na realnym działaniu, odhaczasz konkretne punkty i finalnie ubywa Ci rzeczy, o których musisz pamiętać. Jeśli działamy, problemy często znikają same. Zamiast myśleć - działaj.

Zapisuj rzeczy, które chodzą Ci po głowie i spójrz na nie z dystansu. Skreśl te, na które nie masz żadnego wpływu. Resztą możesz się realnie zająć.

Zaangażuj się w aktywność, która pochłonie Cię bez reszty. Kilka razy w tygodniu rób coś co lubisz. Uprawiaj taki sport, w którym nie ma miejsca na uciekające myśli, a uwaga jest skupiona na konkretnych ruchach, oddychaniu lub przedmiocie. Tak się dzieje np. podczas wspinaczki, gry w squasha, tańca czy uprawiania jogi.

Zrób coś miłego dla kogoś innego. Skupienie się np. na organizacji zbiórki na szczytny cel, odciągnie Cię to od Twoich problemów. Do tego zobaczysz swoją sprawczą moc.

Na overthinking cierpimy też, gdy czujemy się odpowiedzialni za całe otoczenie, boimy się podejmowania złych decyzji i mając świadomość przemijającego życia, chcemy wszystko robić idealnie. Pojawia się również wtedy, gdy mamy za małą wiedzę na dany temat i rozmyślamy ze strachu przed nieznanym.

Pamiętaj, że niczego nie musisz robić perfekcyjnie. Wystarczy, że kierunek jest dobry.

Nie sugeruj się życiem innych ludzi. Oni mają swoją historię.

Ucz się i poszukuj odpowiedzi. Kiedy masz wiedzę, mniej spraw jest Cię w stanie zaskoczyć. 

Rozwiązuj sprawy i problemy na bieżąco. Często natłok myśli wynika z ogromu niezałatwionych spraw.

Wybaczaj sobie złe decyzje.

Notuj dobre decyzje. Podejmowania decyzji nie trzeba się obawiać, bo nie znamy ich konsekwencji. Ważny jest kierunek Twoich działań, zgodny z Tobą i Twoimi wartościami.

Oddychaj. 

Medytuj.

Overthinking dopada każdego z nas. Różni się jedynie nasileniem. Z czasem będziesz w stanie uspokoić myśli i pozwolisz sobie odpocząć. Zrelaksujesz się z YOYOKI.

 

Źródła:
https://isha.sadhguru.org/in/en/wisdom/article/stop-overthinking

https://www.healthline.com/health/how-to-stop-overthinking#ask-for-help

https://www.youtube.com/watch?v=mEelcagPrZ4

https://pl.drderamus.com/how-to-stop-overthinking-8521

Tagi: