Witamy w sklepie YOYOKI

Jak pracując w trybie home office oddzielić pracę od życia rodzinnego

YOYOKI the way you relax


Ostatni rok postawił nas wszystkich przed nową rzeczywistością, do której musieliśmy się zaadaptować. Radykalne zmiany związane ze sferą pracy zawodowej i ograniczeniem mobilności wymusiły na nas zmianę dotychczasowego rytmu życia, w których dobrze się czuły i umysł, i serce. Praca zdalna, do tej pory kojarząca się z niezależnością i luksusem, spadła na wiele osób nieoczekiwanie i często nie okazała się być tak atrakcyjna, jak się wielu wydawało. Odczuwają to szczególnie ci, którzy godzą służbowe obowiązki z życiem rodzinnym.

Poza problemem podzielenia swojego dnia między czas z najbliższymi, obowiązkami domowymi a pracą, pojawiła się jeszcze kwestia wydzielenia dla siebie miejsca do home office, które wieczorem zmieni się w strefę do życia. Miejsce, które podczas dnia będzie służyć naszej kreatywności, efektywności działań oraz skupieniu. Wieczorem natomiast, ta sama przestrzeń pozwoli nam się zrelaksować i zapomnieć o obowiązkach, pomimo że fizycznie nie zostawimy ich za sobą.

Według zasad życia w buddyjskiej aśramie, japońskiego feng shui czy naszej podświadomości ani ciału, ani głowie nie służy pracowanie w miejscu, w którym odpoczywamy. Każde pomieszczenie ma swoje przeznaczenie, swoją energię i wibracje, a nasz organizm automatycznie się do nich dostosowuje. W realiach pracy zdalnej często na przejście do innego pokoju nie możemy sobie jednak pozwolić.


JAK ZAMIENIĆ STREFĘ WYPOCZYNKOWĄ W BIURO

Gdy pracujesz w salonie lub jadalni, zaadoptuj rano najbliższą przestrzeń do biurowego stylu. Przygotuj powierzchnię do działania, układając na niej tylko potrzebne rzeczy. Spisz listę obowiązków domowych i zostaw w innym pomieszczeniu - sięgniesz po nią, jak przyjdzie pora. Schowaj do szafy poduszki, ciepły koc i ten miękki rozpinany sweter, który normalnie zakładasz po powrocie z pracy, żeby poczuć się wygodnie.


WPROWADŹ ENERGIĘ, NASTAW SIĘ DO DZIAŁANIA. PAMIĘTAJ - GOOD VIBES

Zmień oświetlenie na bardziej jasne. Otwórz okna, wpuść do środka świeże powietrze. Aby pobudzić umysł, ożywić atmosferę oraz skupić się na projekcie - zapal świecę z cytrusowymi energetyzującymi nutami. W połączeniu z zieloną herbatą lub porannym espresso nastroi Cię pozytywnie do działania.


Pierwsze kilkanaście minut przed poranną pracą lub ostatnie chwile poprzedniego czasu pracy warto poświęcić na spisanie zadań na nadchodzący dzień: telefonów do wykonania, odpowiedzi na maile i dokumentów do przygotowania. Taka lista pozwoli usystematyzować swoje działania oraz zapobiegnie rozpraszaniu się w trakcie czasu przed biurkiem.  Gdy rytuał z porannym łykiem kawy, uporządkowaniem przestrzeni i zapaleniem świeczki zapachowej powtarza się regularnie, wkrótce zorientujesz się, że Twój umysł automatycznie przełącza się w tryb pracy i dodaje Ci siły.


PO SKOŃCZONEJ PRACY POCZUJ SIĘ ZNOWU JAK W DOMU

Po zakończonym intensywnym dniu przed komputerem, możesz w ciągu kilku minut zamienić swoje domowe biuro w przestrzeń rodzinną. Wyciągnij wełniany pled, postaw świeże kwiaty na stole, przygaś delikatnie oświetlenie lub zmień je na punktowe. Włącz muzykę. Rozpal aromatyczną świecę, która kojarzy Ci się z ciepłem domowego ogniska. Przy delikatnym, eterycznym zapachu bergamotki i białych kwiatów zatopisz się z ulgą w miękkie poduchy.

 

Taka zmiana otoczenia, za pomocą magii zapachu, sprawdza się również wieczorem. Czytanie dzieciom bajek na dobranoc przy księżycowym aromacie, przeprowadzi je przez magiczną krainę z baśni tysiąca i jednej nocy... I każdy będzie spał spokojnie.

Sprawdź, jak łatwo przeobrazić przestrzeń za pomocą zapachów.

 

Tagi: